SXT11410BA16-30.000M
1.6mm x 1.2mm Ceramic SMD 4 Pad Crystal
| Part Description |
SXT114 10pF ±30ppm/±50ppm 30.000MHz Ceramic SMD 4 Pad Crystal |
|---|---|
| Quantity | 1500 Available (as of May 29, 2026) |
| Product Category | Crystals |
|---|---|
| Part Series | SXT114 |
| Manufacturer | Suntsu Electronics, Inc. |
| Manufacturing Status | Active |
| Manufacturer Standard Lead Time | Contact Us |
| Datasheet |
Specifications
| Device Package | 1.6mm x 1.2mm |
|---|---|
| Mounting Method | Surface Mount |
| Packaging | T/R |
| Operating Temperature | -10°C to +60°C |
| Frequency: | 30.000 MHz |
| Frequency Tolerance: | ±30 ppm |
| Frequency Stability: | ±50 ppm |
| Load Capacitance: | 10 pF |
| Operation Mode: | AT-Cut Fundamental |
| ESR: | 100 Ω |
| Shunt Capacitance: | 3 pF Max |
| Drive Level: | 100 µW Max |
| Aging per Year: | ±2 ppm |
Environmental
| REACH Compliance | SVHC-6735 |
|---|---|
| RoHS Compliance | RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| ECCN | EAR99 |
| HTS Code | 8541.60.0080 |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL
Featured Products