LSR220/16ZK50
CAP TANT 220UF 16V 2924
| Part Description |
220µF Tantalum Capacitor 16V 2924 (7361 Metric) 50mΩ |
|---|---|
| Quantity | 1,209 Available (as of May 26, 2026) |
| Product Category | Tantalum Capacitors |
|---|---|
| Part Series | LSR |
| Manufacturer | Nemco Electronics |
| Manufacturer Standard Lead Time | Contact Us |
| Datasheet |
Specifications
| Device Package | 2924 (7361 Metric) |
|---|---|
| Mounting Method | SMT |
| Voltage | 16V |
| Operating Temperature | -55°C – +125°C |
|---|---|
| Capacitance | 220µF |
| ESR | 0.1Ω |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL
Featured Products