LSR4.7/10AK1400
CAP TANT 4.7UF 10V 1206
| Part Description |
4.7µF Tantalum Capacitor 10V 1206 (3216 Metric) 1400mΩ |
|---|---|
| Quantity | 531 Available (as of May 26, 2026) |
| Product Category | Tantalum Capacitors |
|---|---|
| Part Series | LSR |
| Manufacturer | Nemco Electronics |
| Manufacturer Standard Lead Time | Contact Us |
| Datasheet |
Specifications
| Device Package | 1206 (3216 Metric) |
|---|---|
| Mounting Method | SMT |
| Voltage | 10V |
| Operating Temperature | -55°C – +125°C |
|---|---|
| Capacitance | 4.7µF |
| ESR | 1.4Ω |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL
Featured Products