CSR1024A05-ILLP-R
IC RF TXRX+MCU BLUETOOTH 36WFLGA
| Part Description |
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v4.2 36-WFLGA Exposed Pad |
|---|---|
| Quantity | 74 Available (as of May 26, 2026) |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
|---|---|
| Manufacturer | Qualcomm |
| Manufacturing Status | Not For New Designs |
| Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Specifications
| Part Package | 36-WFLGA Exposed Pad |
|---|---|
| Device Package | 36-LGA (5×5) |
| Mounting Method | Surface Mount |
| Voltage | 3.6V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Type: | TxRx + MCU |
| RF Family/Standard: | Bluetooth |
| Protocol: | Bluetooth v4.2 |
| Power – Output: | 4dBm |
| Sensitivity: | -90.5dBm |
| Memory Size: | 256KB Flash, 80KB RAM |
| Serial Interfaces: | I2C, I2S, SPI, PCM, UART |
| GPIO: | 15 |
| Voltage – Supply: | 3.6V |
Environmental
| REACH Compliance | REACH Unaffected |
|---|---|
| RoHS Compliance | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level | N/A |
| ECCN | 5A992C |
| HTS Code | 8542.39.0001 |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL

Date Founded: 1985
Headquarters: San Diego, California, USA
Employees: 49,000+
Revenue: $35.82 Billion
Certifications and Memberships: ISO9001:2015
Featured Products