AT32UC3C0128C-ALUR
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP
| Part Description |
AVR AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 66MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) |
|---|---|
| Quantity | 364 Available (as of May 26, 2026) |
| Product Category | Microcontrollers |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Manufacturing Status | Active |
| Datasheet |
Specifications
| Mounting Method | Surface Mount |
|---|---|
| Voltage | 3V - 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C – 85°C |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 32-Bit Single-Core |
|---|---|
| Speed: | 66MHz |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL

Date Founded: 1989
Headquarters: Chandler, Arizona, USA
Employees: 22,000+
Revenue: $8.349 Billion
Certifications and Memberships: ISO9001:2015, IATF16949:2016, AS 9100D
Featured Products