SVC53C3D48C2-122.880M
5.0mm x 3.2mm Ceramic SMD 6 Pad VCXO
| Part Description |
SVC53C 3.3V±5% ±20ppm 122.880MHz CMOS Ceramic SMD 6 Pad VCXO |
|---|---|
| Quantity | 91 Available (as of May 29, 2026) |
| Product Category | VCXOs |
|---|---|
| Part Series | SVC53C |
| Manufacturer | Suntsu Electronics, Inc. |
| Manufacturing Status | Active |
| Manufacturer Standard Lead Time | Contact Us |
| Datasheet |
Specifications
| Device Package | 5.00mm x 3.20mm |
|---|---|
| Mounting Method | SMT |
| Packaging | T/R |
| Voltage | 3.3V±5% |
| Operating Temperature | -40°C – +85°C |
| Frequency: | 122.880M |
| Output Logic: | CMOS |
| Output Load: | 15pF |
| Frequency Stability: | ±20ppm |
| Current – Supply (Max): | 25mA |
| Enable/Disable: | Pin 2 |
| Pullability: | ±80ppm |
| Linearity: | ±10% |
| Rise and Fall Time: | 5ns |
| Duty Cycle: | 45%/55% |
| Start up Time: | 10ms |
Environmental
| REACH Compliance | REACH Unaffected |
|---|---|
| RoHS Compliance | RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| ECCN | EAR99 |
| HTS Code | 8541.60.0080 |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL
Featured Products