SXO21C3A381-50.000M
2.0mm x 1.6mm Ceramic SMD 4 Pad Oscillator
| Part Description |
SXO21C 3.3V±5% ±50ppm 50.000MHz CMOS Ceramic SMD 4 Pad Oscillator |
|---|---|
| Quantity | 2013 Available (as of May 29, 2026) |
| Product Category | Oscillators |
|---|---|
| Part Series | SXO21C |
| Manufacturer | Suntsu Electronics, Inc. |
| Manufacturing Status | Active |
| Manufacturer Standard Lead Time | Contact Us |
| Datasheet |
Specifications
| Device Package | 2.00mm x 1.60mm |
|---|---|
| Mounting Method | SMT |
| Packaging | T/R |
| Voltage | 3.3V±5% |
| Operating Temperature | -30°C – +85°C |
| Base Resonator: | Crystal |
| Frequency: | 50.000M |
| Output Logic: | CMOS |
| Output Load: | 15pF |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current – Supply (Max): | 15mA |
| Enable/Disable: | Pin 1 |
| Rise and Fall Time: | 10ns |
| Duty Cycle: | 45%/55% |
| Start up Time: | 10ms |
Environmental
| REACH Compliance | REACH Unaffected |
|---|---|
| RoHS Compliance | RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| ECCN | EAR99 |
| HTS Code | 8541.60.0080 |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL
Featured Products