SSWFS-S01-AC09-HWH
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 125V
| Part Description |
SWITCH PUSHBUTTON SPST OFF-(ON) 3A 125V PC MOUNTING |
|---|
| Product Category | Foot Switches |
|---|---|
| Part Series | SSWFS |
| Manufacturer | Suntsu Electronics, Inc. |
| Manufacturing Status | Active |
| Manufacturer Standard Lead Time | Contact Us |
| Datasheet |
Specifications
| Device Package | 25.5 x 13.0 mm |
|---|---|
| Mounting Method | Panel Mount |
| Packaging | Bulk (500 pcs per carton) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| Connection Type: | PC Mounting |
| Circuit: | SPST-NO |
| Switch Function: | SPST OFF-(ON), Push On |
| Current Rating: | 6A @ 125VAC; 3A @ 250VAC |
| Voltage Rating: | 125 VAC; 250 VAC |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Color – Actuator/Cap: | Silver |
| Mechanical Life: | 100,000 cycles |
| Electrical Life: | 20,000 cycles |
Environmental
| REACH Compliance | SVHC-6735 |
|---|---|
| RoHS Compliance | RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level | N/A |
| ECCN | EAR99 |
| HTS Code | 8536.50.9031 |
Request a Quote
Certifications and Membership
NQA AS9100 CMYK ANAB
ESD2020 Badge
GIDEP Badge
Suntsu ERAI MemberVerification
Available Shipping Methods
FedEx
UPS
DHL
Featured Products